سازمان امور مالیاتی جهت اطمینان از اجرای قانون سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی جرائمی را برای مودیانی که از این قانون پیروی نمی کنند در نظر گرفته است. این جرائم بیشتر برای این وضع شده اند تا مودیان خود را مکلف به رعایت قوانین مالیاتی نمایند.

 • عدم عضویت در سامانه مودیان
 • عدم استفاده از پایانه فروشگاهی
 • عدم استفاده از حافظه مالیاتی
 • استفاده از حافظه مالیاتی دیگران برای خود
 • استفاده از حافظه مالیاتی خود برای دیگران
 • عدم اعلام شماره‌حساب‌های بانکی واحد اقتصادی که گردش مالی را با آن‌ها انجام می‌دهد
 • عدم ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان
 • عدم اعلام تعطیلی واحد اقتصادی به صورت دائم یا موقت

در صورتیکه مودیان مرتکب هریک از تخلف های بالا شوند ،  برابر با ۱۰ درصد مبلغ فروش یا ۲۰ میلیون ریال (هرکدام که بیشتر باشد) می بایست جریمه پرداخت کنند.مودیانی که تخلف مالیاتی انجام دهند از معافیت و مشوق های مالیاتی و نرخ صفر موجود در مالیات های مستقیم محروم می شوند.البته توجه فرمائید که برای برخی از جرائم مالیاتی سازمان امور مالیاتی بخشنامه بخشودگی اعلام نموده است. در ادامه به بررسی هریک از جرائم مالیاتی می پردازیم

جرائم مالیاتی سامانه مودیان

جریمه عدم ثبت نام و عضویت در سامانه مودیان

سامانه مودیان یک سامانه رابط بین مودیان و سازمان امور مالیاتی است که وظیفه ی انتقال اطلاعات از مودیان به سازمان را بر عهده دارد. بنابراین اولین قدم، ثبت نام مودیان در این سامانه آنلاین می باشد و در صورتیکه اشخاص در سامانه مودیان ثبت نام نکنند یا از دستگاه‌های پایانه فروشگاهی استفاده نکند ، یا از حافظه مالیاتی سایر افراد استفاده نمایند و یا حافظه مالیاتی خود را در اختیار دیگران قرار دهند، مشمول جرائم مالیاتی سامانه مودیان می شوند و می بایست10 درصد از کل فروش یا مبلغ 2 میلیون تومان، هر کدام که ارزش بیشتری داشته باشد به سازمان امور مالیاتی پرداخت نماید.

جریمه عدم اعلام شماره حساب های بانکی تجاری

طبق بند پ ماده ۲۲ قانون سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی: عدم اظهار فعالیتهای حسابداری با جریمه همراه است. از جمله: عدم اعلام شماره حساب‌های بانکی تجاری مشمول 10% جریمه نسبت به عملکرد و فروش انجام‌شده از طریق آن حساب بانکی خواهد بود.مودیانی که مرتکیب این تخلف شده اند نیز از معافیت و مشوق های مالیاتی و نرخ صفر در همان سال مالی محروم خواهند بود.

جریمه عدم ارائه صورتحساب چاپی فروش به خریدار

اگر فروشنده یا صاحب یک کسب و کار از ارائه صورتحساب چاپی فروش  به مشتری (خریدار) خودداری کند یا سعی کند تا اعداد و ارقام صورتحساب را  حذف یا مخدوش نماید، باید جریمه پرداخت کند، جریمه‌ای معادل ۲ درصد از مبلغ صورتحساب یا ۲ میلیون تومان وجه (هر کدام بیشتر باشد) خواهد شد.

جریمه عدم ارائه صورتحساب چاپی به خریدار

جریمه عدم ارسال صورت حساب به صورت الکترونیکی به سامانه مودیان

واحدهای اقتصادی که بعد از قیمت گذاری کالاها، از صدور صورتحساب به صورت الکترونیکی خودداری کنند، مشمول جریمه‌ای معادل ۱۰ درصد مبلغ مجموع فروش انجام‌شده یا ۲ میلیون تومان وجه (هر کدام بیشتر باشد) خواهند شد.

برای ارسال صورتحساب به صورت الکترونیکی می توانید از نرم افزار واسط سامانه مودیان و یا خدمات شرکت های مالیاتی بهره مند شوید تا در زمان معین بتوانید فاکتورهای خود را به سامانه مودیان ارسال نمائید تا مشمول جرائم مالیاتی در این زمینه نشوید.در صورتیکه صدور صورتحساب به دلیل بروز حادثه امکانپذیر نباشد، می بایست مودی مراتب را تا پایان روز اداری بعد از طریق کارپوشه ی خود در سامانه مودیان به سازمان اعلام نماید.

جریمه عدم اعلام تعطیلی یا گزارش فروش واحد اقتصادی

اگر مودی تعطیلی موقت ، دائم و یا انحلال واحد اقتصادی خود را اعلام نکند،مشمول پرداخت ۱ درصد جریمه مبلغ فروش گزارش‌نشده می‌شود، همچنین در صورتیکه مودی شغل خود را تغییر دهد و یا محل فعالیت خود را بدون اعلام به سامانه مودیان عوض کند، نیز مشمول پرداخت جریمه خواهد شد.

جریمه اخلال و یا تقلب در نظام مالیاتی

تا اینجا مواردی را بررسی نمودیم که مودیان خطایی را سهوی مرتکب شده اند و به همین خاطر مشمول پرداخت جریمه می شوند اما اگر مودی به صورت عمدی دچار تخلف شود ، علاوه بر جبران ضرر و زیان ، با توجه به شدت و نوع جرم ، جریمه خواهد شد ، یکی از این خطاها استفاده از دستگاه های نرم افزاری  و یا سخت افزاری جهت معیوب نمودن پایانه های فروشگاهی خود و یا دیگران می باشد. مجازات این قبیل خطاها برابر است با :

 • مجازات نقدی بیش از 20 میلیون ریال تا 80 میلیون ریال
 • شلاق از 31 تا 71 ضربه و تا 99 ضربه در جرائم منافی عفت
 • محرومیت از حقوق اجتماعی از 6 ماه تا 5 سال
 • ممنوعیت از یک یا چند فعالیت اجتماعی یا شغل برای اشخاص حقوقی تا 5 سال

در صورتیکه این خطاها بیش از سه بار تکرار شوند ، مجازات تعزیری را در پی خواهد داشت از جمله :

 • مجازات نقدی از 180 میلیون رسال تا 360 میلیون ریال
 • محرومیت از حقوق اجتماعی از 5 تا 15 سال
 • ممنونعیت دائمی از فعالیت‌های شغلی و اجتماعی برای اشخاص حقوقی
 • ممنوعیت دائمی از دعوت به افزایش سرمایه برای اشخاص حقوقی

بخشنامه بخشودگی جرائم مربوط به سامانه مودیان

طبق قوانین بخشودگی جرایم سامانه مودیان، در تبصره های 1 و 2 ماده 22 قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان داریم:

 • تبصره 1: مبلغ جریمه های ثابت تعیین شده در این قانون، هر سال متناسب با نرخ تورم سالانه اعلام شده توسط بانک مرکزی، توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعلام خواهد شد.
 • تبصره 2: سازمان امور مالیاتی کشور نمی تواند بیش از 50 درصد جریمه های موضوع این ماده را مطابق با ماده 191 قانون مالیات های مستقیم مورد بخشودگی قرار دهد.

در صورت اعمال جریمه های مندرج در بندهای “الف” و “ث” این ماده، جریمه موضوع ماده 169 قانون مالیات های مستقیم اعمال نخواهد شد. همچنین، در صورت اعمال جریمه های ذکر شده در بند “ب”، جریمه های مندرج در بندهای “الف” و “ت” اعمال نخواهد شد

کلام آخر

این مطلب به جرایم مالیاتی  سامانه مودیان برای اشخاصی که نسبت به قوانین آن بی توجهی کنند، پرداخته است. طبق قوانین مربوط به بخشنامه سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی، افرادی که به طور سهوی و یا عمدی قوانین سامانه مودیان را رعایت نکنند با جریمه های سنگین مواجه خواهند شد.

به همین دلیل برای جلوگیری از جریمه شدن توسط سازمان امور مالیاتی، توصیه می شود جزئیات قوانین را در سایت سازمان مالیاتی مطالعه کنید. همچنین شما مودیان گرامی میتوانید جهت برخورداری از انواع معافیت  ها و مشوق های مالیاتی از راهنمایی کارشناسان ما در کاریا سیستم بهره مند شوید.مجموعه کاریا سیستم ارائه دهنده ی انواع نرم افزار حسابداری و مالیاتی به اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد، یکی از پرفروش ترین نرم افزارهای مالیاتی که مربوط به ارسال صورتحسابهای الکترونیکی به سامانه مودیان می باشد، نرم افزار سامانه مودیان کاریا سیستم می باشد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *