تکالیف قانونی مودیان

این روزها کمتر کسی است که نام سامانه مودیان را نشنیده باشد، چرا که اغلب کسب و کارها با این سامانه آنلاین مالیاتی سر و کار دارند. سامانه مودیان یک سامانه جامع است که جهت جلوگیری از فرار مالیاتی و با هدف شفاف سازی گزارش ها ی مالیاتی راه اندازی شده است.بعد از تصویب قانون پایانه های فروشگاهی تکالیف قانونی جدیدی بر عهده ی مودیان قرار داده شد که ما قصد داریم در این مقاله به بررسی این تکالیف بپردازیم

با اجرائی شدن قانون سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی تمامی مشمولین این قانون موظف هستند بعد از ثبت نام در سامانه، صورتحساب های خود را به صورت الکترونیکی به سامانه مودیان ارسال نمایند، ارسال صورت حساب ها نیز از دو طریق میسر می باشد ، راه اول خرید نرم افزار سامانه مودیان و ارسال فاکتور از طریق خود مودی می باشد و راه دوم از طریق خدمات شرکت های معتمد مالیاتی می باشد. اشخاص با توجه به نیاز خود می توانند یکی از دور روش برای ارسال صورتحساب های خود انتخاب کنند.

ثبت نام و عضویت در سامانه مودیان

طبق ماده 2 در قانون پایانه های فروشگاهی ، مودیان می بایست روند ثبت نام را طبق ترتیبی که سازمان امور مالیاتی تعیین کرده ، انجام دهند.بنابر این ماده تمامی خرده فروش هایی که به طور مستقیم با مصرف کننده نهایی در ارتباط می باشند باید علاوه بر ثبت نام در سامانه مودیان از پایانه های فروشگاهی نیز استفاده کنند.بدین ترتیب اشخاصی که با مصرف کننده نهایی در ارتباط نیستندالزامی برای تهیه پایانه های فروشگاهی ندارند ، کافی است تمامی صورت حساب های فروش خود را به صورت الکترونیکی در موعد مقرر به سامانه مودیان ارسال نمایند.

توجه فرمائید که فرآیند ثبت نام در سامانه مودیان از طریق سامانه tax.gov.ir انجام می شود و مودیان باید تمامی مراحل دریافت گوهی امضای الکترونیک ، دریافت شناسه یکتای  حافظه مالیاتی و دریافت شناسه کالا و خدمات را طی کنند

ثبت نام سامانه مودیان

فرآیند ثبت معاملات و محاسبه مالیات در سامانه مودیان

فرآیند ثبت معاملات و محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در سامانه مودیان طبق ماده 5 قانون پایانه های فروشگاهی به صورت زیر تعیین شده است:

1.صدور صورتحساب های الکترونیکی باید از طریق سامانه مودیان برای فروشندگان انجام شود و اشخاصی که با مصرف کننده نهایی در ارتباط هستندصدور صورتحساب الکترونیکی باید از طریق پایانه های فروشگاهی انجام شود.

2.در صورتی که خریدار مشتری نهایی نباشد،صورت حساب خرید های انجام شده ی او به کارپوشه در سامانه مودیان به صورت پیش فرض منتقل می شود. این اطلاعات جزو اعتبار مالیاتی خریدار محسوب می‌شود.

حداکثر جمع صورتحساب های الکترونیکی هر مودی

جمع صورتحساب های الکترونیکی صادره توسط مودی در هر دوره به سامانه مودیان نباید بیشتر از سه برابر فروش اظهار‌شده در دوره مشابه سال قبل باشد، این موضوعی است که  در ماده 6 قانون پایانه های فروشگاهی مشخص شده است. محدودیت در جمع صورت حساب های الکترونیکی برای جلوگیری از سو استفاده در اظهار فروش و پرداخت مالیات تعیین شده است

در صورتی که صورتحساب های الکترونیکی صادر شده بیش از حد مجاز تعیین شده باشد، مودی باید اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهد ، این اقدامات شامل ،پرداخت مالیات بر ارزش افزوده متعلقه، تعیین ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی یا ارائه تضامین کافی می باشد.در غیر این صورت صورتحساب الکترونیکی صادر شده فاقد اعتبار مالیاتی خواهد بود و مودی متخلف محسوب می شود.

جرائم عدم انجام تکالیف قانونی سامانه مودیان

از آنجائی که اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان برای سازمان امور مالیاتی از اهمیت بالایی برخودرار می باشد برای اطمینان از اجرای این قانون، برای کسانی که از اجرای قانون سامانه مودیان خودد اری کنند، جرائمی را در نظر گرفته است، این جریمه با توجه به نوع تخلف متفاوت می باشد.در ادامه به برخی از این جرائم اشاره ای خواهیم داشت:

 • جریمه عدم عضویت در سامانه مودیان

در صورتی که مودی مشمول قانون پایانه های فروشگاهی باشد می بایست نسبت به ثبت نام در سامانه مودیان اقدام نماید ، عدم توجه به این موضوع منجر به جریمه مالیاتی می شود و  باید ۱۰ درصد از مجموع مبلغ فروش یا ۲ میلیون تومان (هر کدام بیشتر باشد) به سازمان امور مالیاتی بپردازد. همچنین معافیت‌های مالیاتی، نرخ صفر و مشوق‌های قانون مالیات‌های مستقیم در آن سال مالی برای این دسته از اشخاص اعمال نخواهد شد.

 • جریمه عدم تحویل صورتحساب به خریدار یا حذف صورتحساب‌ها

در صورتی که فروشنده صورتحساب چاپی رو به خریدار ندهد یا اقدام به مخدوش کردن و حذف صورت حساب نماید، مشمول جریمه ی معادل ۲ درصد مبلغ صورتحساب یا ۲ میلیون تومان (هر کدام بیشتر باشد) خواهد شد

 • عدم اعلام گزارشات فروش واحد اقتصادی در سامانه مودیان

در صورتی که اشخاص از ثبت و یا اعلام گزارش مبنی بر فروش در سامانه مودیان خودداری کنند مشمول جریمه ای به میزان ۱ درصد مبلغ فروش گزارش‌نشده یا ۱ میلیون تومان (هر کدام بیشتر باشد) خواهند شد.

از دیگر مواردی که جریمه مالیاتی به آن تعلق می گیرد شامل:

 • جرایم عدم استفاده از پایانه فروشگاهی و حافظه مالیاتی
 • ‌جرایم عدم صدور صورتحساب الکترونیکی مطابق سامانه مودیان
 • جرائم عدم اعلام شماره حساب بانکی مربوط به فعالیت اقتصادی
جرائم عدم انجام تکالیف مالیاتی

مشمولین قانون پایانه های فروشگاهی

بر اساس بند ج ماده ۱ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، کلیه اشخاص حقیقی اعم از صنفی و غیرصنفی و اشخاص حقوقی موضوع فصل‌های چهارم و پنجم باب سوم قانون مالیات‌های مستقیم، جزو اشخاص مشمول قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان هستند.

تغییرات قانون سامانه مودیان جهت قانون تسهیل

 • تغییر تاریخ فراخوان ها

 کلیه اشخاص حقوقی از اول مهرماه 1402 و کلیه صاحبان مشاغل از اول دی‌ماه 1402 مشمول عضویت و انجام تکالیف قانونی شدند.

 1. تکلیف صدور صورتحساب الکترونیکی

اشخاص حقیقی که از ابتدای دی ماه 1402 موظف به ارسال صورتحساب الکترونیکی می باشند:

 1. کلیه مشاغلی که فروش خالص آنها تا پایان شهریور ماه 1402 بیش تر از 18 میلیارد تومان بوده است
 2. اشخاص حقیقی موضوع جزء 2 بند ط تبصره 6 قانون بودجه سال 1402، با هر میزان فروش کالا و خدمات سالانه.
 3. عرضه کنندگان کالا و خدمات مرتبط با طلا، جواهر و پلاتین با هر میزان فروش
 4. فروشندگان مواد معدنی به واحد‌های فراوری مواد معدنی موضوع بند م تبصره 7 قانون بودجه سال 1402 با هر میزان فروش.

تاریخ اجرایی قانون پایانه های فروشگاهی

زمان اجرائی شدن قانون پایانه های فروشگاهی با توجه به هر نوع کسب و کاری متفاوت می باشد، کسب و کارها می بایست باتوجه به نوع دسته بندی در یکی از تقسیم بندی تاریخ های زیر اقدام به ثبت نام در سامانه مودیان نمایند.پیش از اقدام به ثبت‌نام در سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی، باید نوع کسب‌وکار خود را به‌درستی مشخص کنید.

 • شرکت‌های عضو بورس و فرابورس: 1402/07/01
 • شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه‌های اجرای ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری: 1402/07/01
 • اشخاص حقوقی: 1402/10/01
 • صاحبان مشاغل گروه‌های اول و دوم: 1402/10/01
 • سایر اشخاص مشمول باقی‌مانده: 1402/10/01

کلام آخر

در این مقاله در مورد اهمیت سامانه آنلاین مودیان صحبت کردیم و بیان نمودیم که در صورتی که مشمول قانون پایانه های فروشگاهی می باشید مکلف به اجرای قوانین آن می باشید و در صورت سرپیچی از این قانون ملزم به پرداحت جریمه خواهید شد.

برای ارسال صورت حساب های الکترونیکی مشمولین می توانند از دو راه رایج خرید نرم افزار واسط سامانه مودیان و استفاده از خدمات شرکت های معتمد مالیاتی استفاده کنند.شما کاربران گرامی می توانید برای تهیه ی نرم افزار سامانه مودیان با کارشناسان کاریا سیستم در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *