با اجرائی شدن قانون سامانه مودیان ، تمامی مودیان ملزم به اجرای این قانون و ارسال الکترونیکی صورتحساب ها شدند، دولت برای اینکه مودیان را ملزم به رعایت این قانون نماید اقدام به در نظر گرفتن جرائم و تشویق هایی شدند. قانون سامانه مودیان یک قانون نوپا می باشد که به دلیل عدم آگاهی بسیاری از مودیان در مورد نحوه ی کارکرد آن چندان مورد استقبال قرار نگرفت که این موضوع به آموزش ناکافی سازمان امور مالیاتی در راستای الکترونیکی شدن فاکتورها مربوط می شود.

قانون تسهیل سامانه مودیان که در تاریخ 16 آذرماه سال 1402 به تصویب محلس رسید، برخی از قوانین موبوط به سامانه مودیان در آن اطلاح شده است.

در ادامه این مقاله قصد داریم تسهیلات قانون سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی را به‌طورکامل بررسی کنیم.

تسهیلات مربوط به اشخاص حقیقی

اولین گروهی که برای بررسی تسهیلات سامانه مودیان مورد بررسی قرار می دهیم، اشخاص حقیقی دارای کسبو کار می باشند.

 برای بهره‌مندی از این تسهیلات، لازم است صاحبان مشاغل با سامانه مودیان و قوانین مالیات بر ارزش افزوده آشنا باشند. مودیان حقیقی که در 5 سال ابتدایی قانون سامانه مودیان فروش خود را از طریق پایانه‌های فروشگاهی و خرید کالا و خدمات را از واحدهای اقتصادی عضو سامانه مودیان انجام می‌دهند، مشمول این تسهیلات خواهند شد. تسهیلات این اشخاص بدین صورت است که 20 درصد از مالیات بر ارزش افزوده مودی یا یک درصد از فروش او ( هرکدام که کمتر بود ) تا سقف مبلغ 6 میلیون تومان از مالیات بر ارزش افزوده دوره بعدی (همچنین دوره‌های بعد از آن، درصورتی‌که بیشتر از مالیات آن دوره باشد) کسر خواهد شد.

در صورتی که صاحبان مشاغل مشمول مالیات بر ارش افزوده نباشند ، این تسهیلات به صورت کسر، حداکثر تا ۵۰ درصد از مالیات عملکرد آن‌ها در همان سال خواهد شد.

اشخاص حقیقی مشمول سامانه مودیان دو دسته هستند،این افراد ملزم به ارسال صورتحساب های خود به صورت الکترونیکی می باشند.

دسته اول:کلیه اشخاص حقیقی که میزان فروش خالص کالا و خدمات آن‌ها بیشتر از 180 میلیارد ریال بوده است

دسته دوم : مشاغل زیر با هر حجم از فروش مشمول صدور صورت‎‌حساب الکترونیکی هستند:

  • پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و داروخانه، دامپزشکی
  • فروشندگان تجهیزات پزشکی
  • کسب‌وکارهای حقوقی اعم از وکالت و مشاوره حقوقی و خانواده
  • عرضه‌کنندگان کالا و خدمات مرتبط با طلا، جواهر و پلاتین
  • فروشندگان مواد معدنی

مشوق قانون سامانه مودیان برای خریداران نهایی

مصرف کنندگان نهایی نیز مشمول مشوق های قانون پایانه های فروشگاهی می باشند، مصرف کننده نهایی شخصی حقیقی است که خدمات و کالاهای خریداری شده جهت مصارف شخصی بوده و از آنها برای فروش به شخص دیگری استفاده نمی کند.

طبق قانون مشوق های سامانه مودیان مصرف کنندگان نهایی که خریدهای خود را از پایانه های فروشگاهی انجام می دهند، مشمول این تسهیلات می شوند. به این صورت که از هر 10 صورتحساب الکترونیکی، یک صورتحساب به صورت قرعه کشی انتخاب می شود، سپس دو برابر مبلغی که خریدار طبق آن بابت مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده است، به حساب بانکی وی بر می گردد.

میزان پاداش دریافتی در تسهیلات و مشوق های قانون سامانه مودیان برای مصرف کنندگان نهایی تا سقف معافیت ماده 84 قانون مالیات های مستقیم می باشد و مازاد آن مشمول مالیات خواهد بود.ایا شما به عنوان خریدار نهایی تا به حال مشمول این تسهیلات شده اید؟

مشوق قانون سامانه مودیان برای مشمولان قانون ارزش افزوده

مشمولان قانون مالیات بر ارزش افزوده سومین گروهی می باشند که از تسهیلات و مشوق های قانون سامانه مودیان برخوردار می شوند.طبق ماده 21 قانون جدید سامانه مودیان،سازمان امور مالیاتی مودیانی که در سامانه مودیان ثبت نام کنند و تکالیف خود را به درستی انجام دهند مشمول پاداش خواهند شد، پاداش آنها به این شکل است که بدهی مالیات بر ارزش افزوده مودی که به سال 1396 و قبل از آن بر می گردد قطعی شده و به مدت 3 سال تعلیق شود. روش دریافت این پاداش بدین شکل می باشد که مودیان می بایست منتظر فراخوان سامانه مودیان باشند، سپس  برای ثبت نام و ارائه ی مدارک اقدامات لازم را انجام دهند

تخلفات مندرج در ماده 9 قانون سامانه مودیان

  • کتمان میزان درآمد و یا فعالیت اقتصادی
  • بایت فروش کالا و یا خدمات صورتحساب الکترونیکی صادر نکند
  • در ثبت مبلغ صورت حساب ها، کم اظهاری یا بیش اظهاری کند

در صورتیکه مودی مرتکب هیچ یک از تخلفا فوق نشود،تمام جرائم مالیات بر ارزش افزوده مربوط به سال 1396 و قبل از آن بخشوده خواهد شد.

سایر مشوق های مالیاتی سامانه مودیان مالیاتی

ماده 19 و 20 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، به مشوق‌های غیرمستقیمی اشاره دارند که برای رعایت‌کنندگان قوانین و مقررات این حوزه در نظر گرفته شده‌ است

طبق ماده 19، مؤدیانی که تمامی مقررات مربوط به پایانه‌های فروش و سامانه مودیان را رعایت کنند، اظهارنامه مالیات بر عملکرد آنها صرفاً با استناد به اطلاعات موجود در پایگاه داده‌های سازمان امور مالیاتی مورد بررسی و راستی‌آزمایی قرار گرفته و در صورت عدم مشاهده هرگونه مغایرت، بدون نیاز به رسیدگی و بررسی بیشتر، مورد قبول واقع می‌شود

بر اساس ماده ۲۰ نیز مودیانی که تمامی مقررات این قانون را رعایت کنند از ارائه دفاتر و اسناد مربوط به مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهند بود.

به عبارت دیگر، این دو ماده به منظور تشویق مؤدیان به رعایت دقیق قوانین و مقررات سامانه مودیان مالیاتی در نظر گرفته شده است

کلام آخر

تسهیلات قانون سامانه مودیان مشمول مودیان مالیاتی و خریداران کالا و خدمات می شود.برای این که مشمولین قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان از تسهیلات این قانون استفاده کنند، باید بدانند قانون پایانه‌های فروشگاهی چیست و همه چیز را در مورد سامانه مودیان  به‌خوبی بررسی کنند.

سه گروه اشخاص حقیقی صاحب کسب و کار ، خریداران نهایی و مشمولان قانون مالیات بر ازش افزوده مشمول قانون تسهیلات و مشوق های سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی قرار می گیرند.

توجه فرمائید که گروه اول و گروه سوم می بایست حتما در سامانه مودیان ثبت نام کنند و اقدام به ارسال صورت حساب های خود به صورت الکترونیکی نمایند.ارسال الکترونیکی فاکتورها از دو روش رایج استفاده از نرم افزار واسط سامانه مودیان و بهره مندی از خدمات شرکت های معتمد مالیاتی می باشد

شما عزیزان می توانید جهت ارسال الکترونیکی صورتحساب ها از نرم افزار تخصصی سامانه مودیان کاریا سیستم استفاده نمائید که علاوه بر قیمت مناسب ، دارای رابط کاربری آسان ، آموزش رایگان و پشتیبانی نیز می باشد

همچنین اگر جهت بهره مندی از قانون تسهیلات سامانه مودیان ابهامی دارید می توانید با کارشناسان کاریا سیستم در ارتباط باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *